Ma 2018 július 22. vasárnap, Magdolna napja van. Holnap Lenke napja lesz.

Balogh Géza Attila: A rendszerváltáskori privatizációs hullám hatásai a selypi cukorgyár tükrében

"Lőrinci lakosként, és lokálpatrióta egyetemistaként folyamatosan igyekszem megismerni szűkebb hazám történelmét, az egykori község, majd nagyközség gazdasági-társadalmi hátterét. Ez a motiváció sarkallt arra, hogy eme tanulmány keretein belül a város északi részével, Selyppel foglalkozzam.

A gyár, amely átvészelte a két világháborút, amit a negyvenes évek végén államosítottak, s az 1960-as, 1970-es években fénykorát élte, de még a rendszerváltáskor is biztos, kiszámítható munkahelynek számított, 1991 nyarán került francia kézre. Ekkor még nem sokan tudták a Beghin-Say nevű cég céljait a megszerzett cukorgyárakkal kapcsolatban, az évtized második felére azonban nyilvánvaló volt: előbb vagy utóbb bezárják a selypi gyárat. Erre 1998 végén került sor. Nőtt a munkanélküliség, több, mint száz család megélhetése került veszélybe, hiszen nem csak lőrinciek, hanem környéki lakosok is dolgoztak a gyárban. A következőkben a privatizáció módját, okát és következményét igyekszem feltárni." (részlet)

Balogh Géza Attila II. helyezést ért el a X. Fiatal Politológusok Találkozóján megtartott előadásával. A teljes dolgozat elérhető a FIPOLIT oldalán.

<< 2018. Július >>