Ma 2017 december 18. hétfő, Auguszta napja van. Holnap Viola napja lesz.

Szellemi térkép a rendszerváltásról

Egyfajta szellemi térkép készítése a célja a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet (Retörki) által szervezett beszélgetéssorozatnak, amelynek vidéki állomásain a rendszerváltás idején politikai tevékenységet folytató, egykori MDF-es, kisgazda és kereszténydemokrata politikusokkal idézik fel az akkori eseményeket – mondta lapunknak az intézet igazgatója.

Bíró Zoltán kifejtette, a rendszerváltás vidéki eseményeinek feltárását célzó kutatásuk keretében országosan már több helyszínen szerveztek beszélgetéseket, illetve készítettek interjúkat az intézet archívumába, és a jövőben lehetséges, hogy egy összefoglaló kiadvány is készül ezekből. Úgy fogalmazott, a rendszerváltás folyamata vidéken némileg más volt mint a fővárosban.

„Az emberek kisebb közösségekben éltek, közelebbről ismerték egymást, közvetlenebb módon élték meg az akkori történéseket. Talán a félelem is nagyobb volt ezekben a városokban” – mondta az igazgató. Az események az említett helyszíneken eleinte bizonytalanul, lassabban zajlottak, előtérbe kerültek a helyi sajátosságok, például a helyi pártbizottság hozzáállása, de később felgyorsultak a történések, mivel a pártvezetés is belátta, hogy nincs visszaút – tette hozzá.

A kutatás legutóbbi állomásán, Kaposváron tegnap felidézték, hogy a rendszerváltás idején az akkori SZDSZ külföldi támogatással igyekezett a jobboldali pártokat kiszorítani és átvenni a hatalmat, többeket pedig megpróbáltak különböző támogatások ígéretével beszervezni. A beszélgetés résztvevői úgy fogalmaztak, bár sok kudarcot megéltek, és ma már nem vállalnak politikai szerepet, jó érzéssel gondolnak vissza a rendszerváltáskori összefogásra, és úgy látják, volt értelme a közös munkának.

Magyar Hírlap

<< 2017. December >>